Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Evlenmenin iyisi olur ama kusursuzu olmaz. -François de La Rochefoucauld

Evlilik terapisi ve çift terapisi temelde aynı şey olmakla birlikte aile terapisi içine ebeveyn, çocuk, ekonomik ilişkiler gibi birçok konunun da dâhil olduğu farklı detayları barındırabilir. Her ilişki zamanla birçok sorunla karşılaşır ve bazen bu sorunlar ilişkiyi keyif alınmayan sürdürülmesi anlamsız bir hale taşır.

İlişkiyi yıpratan etmenlerin en başında çiftin sağlıklı bir iletişim becerisi kazanamaması gelir. Ekonomik sorunlar, aldatma, ebeveynlerden kaynaklanan sorunlar (kayınpeder – kayınvalide), travmatik yaşantılar, sağlık sorunları, çeşitli bağımlılıklar, güven sorunu, kıskançlık gibi birçok etmen ilişkiyi bir çıkmaza doğru sürükleyebilir.

Evlilik ve çift terapisi seanslarında neler yapılır?

Evlilik ve çift terapisinde tarafların hem bireysel yaşam öyküleri hem de ilişki öyküleri alınır. Sağlıklı bir ilişki için gerekli temel şartların çift tarafından anlaşılmasını sağlamak ilk hedeflerden biridir. Bunlara bir nevi evlilik ve ilişkilerdeki altın kurallar diyebiliriz.

Çiftin ilişkilerindeki kırılma noktasını anlamak ve ilişkiyi bulunduğu çıkmazdan çıkarmak için danışman eşliğinde bir rol haritası belirlenir. Her iki tarafında kendini daha iyi ifade edebileceği ve karşı tarafı anlamak için çabalayacağı bir ortam tesis edilir. Bu seansların amacı haklı – haksız tespiti değil sağlıklı bir iletişim ve çözüm ortamı yakalamaktır.

Yaşanılan sorunun kaynağına göre seanslarda başlıca konular :

  • Kişisel ihtiyaç ve beklentilerin tespiti ve bunun karşı taraf tarafından fark edilmesi,
  • Yıpranan güvenin yeniden tesisi için yapılması gerekenler (aldatma vb.)
  • Evlilik korkusu ( henüz evlenmemiş çiftler için)
  • Boşanma kararsızlığı,
  • Cinsel hayatlarındaki uyum ve tatmin sorunu
  • Ev içindeki rol ve sorumlukların sağlıksız dağılması, yerine getirilmemesi,
  • Tarafların birbirine yeterli ilgi ve sevgiyi göstermemesi,
  • Eşlerin çocuk yetiştirmeyle ilgili yaşadıkları çatışmalar,

Evlilik ve çift terapisinde sorunun niteliği ve çiftin çözüme yönelik harcadıkları çabaya göre değişmekle birlikte 10 ila 20 seans sürmektedir.

Danışmaya gelen çiftlerin asla unutmaması gereken en önemli şey sorun çiftin sorunudur, taraflardan birinin sorunu olarak kabul edilemez. İşte bu yüzden seanslara birlikte gelinmesi ve her iki bireyinde yapıcı bir yaklaşımla sorumluluk alması esastır.