Boşanma Danışmanlığı ve Adaptasyonu

Boşanma Danışmanlığı ve Adaptasyonu

Boşanma ile sonlanan evliliklerde, bireylerin psikolojik ve fiziksel olarak ayrılmalarına yardım etmeyi amaçlayan psikolojik danışma türüdür.

Bu danışma sürecinde çiftin boşanma konusundaki kararlılığı ve onları bu karara götüren süreç bir kez daha gözden geçirilir. Çiftten evliliklerini tarafsız bir şekilde değerlendirmeleri, evliliği yürütmekte karşılaştıkları zorluklar, onları bu duruma iten kendilerinden ve dışarıdan kaynaklı etkenleri düşünmeleri istenir.

Bu görüşmelerin sonucunda da çiftin boşanma kararlılığı sürüyorsa duygusal ayrılığın tamamlanması ve eski eşe dair duyulan duygularla yüzleşilmesi ve kabullenilmesi hedeflenir.

Bu aşamadan sonra boşanma adaptasyonu ( boşanmaya uyum sağlama süreci ) başlar. Kişinin özgüvenin güçlenmesini sağlamak, eş rolünden çıkmasına yardım etmek, çocuk varsa çocuk odaklı bir ilişkinin tesisine yardım etmek, çocuğa izahı konusunda danışmanlık yapmak, çocuk yoksa ilişkinin tam olarak sonlandırılmasına destek olmak, tek başına yaşama konusunda yeni hayatında yol göstermek bu sürecin temel amacıdır.

Boşanma bazen kötü bir son değil iyi bir başlangıç olabilir. Hem çift hem de çocuk için sağlıksız bir ortamda hayatı devam ettirmek ayrılmaktan çok daha yıpratıcı olacaktır.